top of page

Justyna Dermont - Owsińska

 
Gestalt
Porozumienie bez Przemocy -- System Wewnętrznej Rodziny

O Porozumieniu bez Przemocy

Marshall B. Rosenberg

"W świecie Porozumienia bez Przemocy"

"Porozumienie bez Przemocy (NVC) to pewien skuteczny wzór komunikacji międzyludzkiej. Jest ono jednak czymś jeszcze istotniejszym: sztuką budowania takich związków z ludźmi które zaspokajają obustronne potrzeby poprzez wzajemność i  empatię. 

Pokazuje nam jak wyrazić to co jest dla nas ważne oraz dostrzec co jest ważne dla drugiego człowieka. kiedy już to zrozumiemy możemy rozważyć jak wspólnie wzbogacić nasze życie.

Zadaniem Porozumienie bez Przemocy jest zwiększać naszą zdolność do dobrowolnego budowania dobra własnego i innych.

Porozumienie bez Przemocy skupia się na tym czy ludzkie potrzeby zostają zaspokojone a jeżeli nie to co można zrobić żeby tak się stało. Sugeruje w jaki sposób wyrażać siebie aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że inni z chęcią przyczynią się do naszego dobra. Wskazuje w jaki sposób przyjmować komunikaty innych abyśmy sami chcieli przyczyniać się do ich dobra."

 

Kiedy w 2009 roku urodziła się moja pierwsza córka w głębi duszy wiedziałam, że istnieje sposób aby wychowanie było towarzyszeniem jej w rozwoju z łagodnością i we współdziałaniu. Że jest możliwe rodzicielstwo oparte na "power WITH children" zamiast "power OVER children". (W wolnym tłumaczeniu - władza Z dzieckiem zamiast władzy NAD dzieckiem.)

Moje poszukiwania zaowocowały spotkaniem z Porozumieniem bez Przemocy, filozofią opartą na wielu wpływach pokojowych wizji świata i drugiego człowieka. 

Od tej pory głębkoko wierzę i doświadczam, że: 

- jest możliwe życie bez przemocy w sercu, myśli i czynie

- ludzie nie działają przeciwko nam lecz dla zaspokojenia swoich potrze

- cokolwiek ludzie mówią, jest to zawsze proszę albo dziękuję

 

Jest jeszcze wiele innych myśli i cytatów, które są dla mnie drogowskazem i światłem na drodze do (wewnętrznego) pokoju. Możecie je zobaczyć na innych stronach mojej witryny i na warsztatach, które prowadzę w Zielonej Górze i okolicach.

Marshall Rosenberg o Porozumieniu

Marshall Rosenberg "Podstawy NVC

bottom of page